Indsatsen for naturen skal være målrettet og omkostningseffektiv
- Landmænd skal være i stand til at prioritere deres naturindsats med fokus på at bevare de mest værdifulde arter og levesteder først.
- Gode eksempler på landmænd, der udfører naturpleje med succes, skal bruges til at inspirere og motivere andre.
- Landmænd skal have kendskab til FN´s biodiversitetsmål og FN´s verdensmål for bæredygtig udvikling og viden om, hvordan de kan medvirke til at nå disse mål.
Vi vil skabe en bedre integration og samspil mellem natur og landbrugsproduktion
- Naturpleje og etablering af ny natur skal kunne ske med ro i maven, og uden frygt for restriktioner og begrænsninger for produktionen.
Pleje af natur- og biodiversitet skal være en attraktiv og anerkendt driftsgren
- Landmænd skal have viden om – og mulighed for – at udvikle naturpleje som en driftsgren.
- Regler og tilskudsordninger skal forenkles, målrettes og formidles til landmænd og deres rådgivere.
- Landbrugets rolle som leverandør af god natur - og dermed et bæredygtigt landbrug - skal synliggøres.
Vi vil skabe viden om – og begejstring for – natur hos landmanden
- Vi vil bringe den nyeste viden om natur i spil, så landmænd og rådgivere er bedst muligt opdateret og kan handle derefter. Derfor har vi meget fokus på at udbyde kurser og temadage og på anden vis formidle nyeste viden.
- Landmænd skal se værdien af deres natur som en naturlig del af det at være landmand
Du kan se hele strategien for SEGES Natur her.